Saray Glutatyon Tedavisi
Saray Glutatyon Tedavisi

Saray Glutatyon Tedavisi

Vücudumuz, sağlığını koruyabilmek için çeşitli fizyolojik ve biyokimyasal mekanizmalara ihtiyaç duyar. Bu doğrultuda, hücreler tarafından üretilen kimyasal maddeler ve enzimler, vücut için zararlı maddeleri metabolize ederek vücuttan uzaklaştırır. Hücrelerin, oksijen kullanımı ile vücut için enerji üretimi esnasında üretilen oksijen radikallerinin elimine edilmesi gerekir. Burada glutatyon molekülü önemli bir rol oynar.
 

Glutatyon Nedir?
 

Glutatyon, vücudumuzdaki hücreler tarafından üretilen ve önemli biyokimyasal mekanizmalarda kilit rol oynayan, üç amino asitten oluşan bir proteindir. Glisin, sistein ve glutamat amino asitlerini bir araya gelmesiyle oluşan glutatyon, yapısındaki özel kimyasal bağları kullanarak vücut için zararlı birtakım maddelerin etkisiz hale getirilerek uzaklaştırılmasını sağlamada görevlidir.

 

Normal şartlar altında vücudumuzun yaşamını devam ettirebilmesi için vücudu oluşturan her bir hücre, beslenme yoluyla elde edilen besinlerden enerji üretir. Hücrelerimizin önemli bir kısmı bu enerji üretim sürecini, hava yoluyla elde edilen oksijenle besinlerin metabolize edilmesi suretiyle gerçekleştirir. Bu sayede yüksek miktarda enerji üretilirken, sürecin bir yan ürünü olarak reaktif oksijen radikalleri adı verilen bazı zararlı moleküllerin oluşması da söz konusudur.

 

Reaktif oksijen radikalleri kimyasal olarak oldukça aktif olan ve vücuttaki diğer kimyasal maddelerin yapısını bozarak kanserden romatolojik hastalıklara kadar, pek çok önemli hastalığın gelişiminde rolü olan maddelerdir. Bu nedenle, reaktif oksijen radikallerinin vücuttan temizlenebilmesi için hücrelerimiz çeşitli savunma mekanizmaları geliştirmiştir. Bazı enzimler reaktif oksijen radikallerini metabolize ederek uzaklaştırırken farklı moleküller de radikalleri kendisine bağlayarak zararlı etkilerini sonlandırır ve vücuttan atılmalarını sağlar. Böylelikle bahsedilen moleküller, radikaller tarafından dokularda oluşturulabilecek hasara ve ilgili hastalıklara karşı koruyucu görev üstlenmiş olur. Oksijen radikalleri ile mücadelede kullanılan tüm bu moleküllere antioksidanlar adı verilir.
 

Glutatyon Ne İşe Yarar?
 

Glutatyon molekülü, yapısındaki sistein amino asidi sayesinde reaktif oksijen radikallerini bağlayarak zararlı etkilerini doku düzeyinde sonlandıran ve vücuttan uzaklaştırılmalarını sağlayan antioksidanların başında gelir. Yine benzer mekanizmayla glutatyon, reaktif oksijen radikallerini metabolize ederek ortadan kaldıran enzimlerin yenilenmelerini sağlayarak daha etkin şekilde mücadele etmelerini kolaylaştırır. Bu bakımdan glutatyon molekülü vücudun sağlığını korumasında oldukça önemli görevler üstlenir. Yapılan çalışmalar glutatyon molekülünün reaktif oksijen radikallerinin doku düzeyinde hasar bırakmasıyla ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla mücadelede etkili olduğunu göstermiştir. Gelişiminde reaktif oksijen radikallerinin etkili olduğu sağlık sorunları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 

 • Kalp krizi, damar sertliği gibi kalp-damar hastalıkları
 • Yüksek kolesterol
 • Eklem romatizması
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Kanser
 • Alzheimer hastalığı
 • Parkinson hastalığı
 • Diyabet
 • Eklem kireçlenmesi (osteoartrit)
 • Katarakt
 • Astım
 • Hepatit gibi karaciğer hastalıkları

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014